BZX84-C3V3,235 Nexperia
BZX84-C3V3,235 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C3V3,235
Part Number BZX84-C3V3,235
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.3V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C3V3,235
Datasheet download BZX84-C3V3,235.pdf
Request Quotation for BZX84-C3V3,235
BZX84-C3V3,235 Specifications
Part Number BZX84-C3V3,235
Pin Count 3
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
Lead Finish Tin
Typical Voltage Temperature Coefficient -2.4 mV/K
Mounting Surface Mount
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm
Supplier Package SOT-23
MSL Level 1
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 3.3 V
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 95 Ohm
ESD Protection No
Maximum Power Dissipation 250 mW
Zener Voltage Tolerance 5 %