BZX84-C3V3 DG B3,2 Nexperia
BZX84-C3V3 DG B3,2 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C3V3 DG B3,2
Part Number BZX84-C3V3 DG B3,2
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.3V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C3V3 DG B3,2
Datasheet download BZX84-C3V3 DG B3,2.pdf
Request Quotation for BZX84-C3V3 DG B3,2
BZX84-C3V3 DG B3,2 Specifications
Part Number BZX84-C3V3 DG B3,2
Maximum Zener Impedance 95 Ohm
Maximum Power Dissipation 250 mW
Product Dimensions 3(Max) x 1.4(Max) x 1(Max)
Nominal Zener Voltage 3.3 V
Zener Voltage Tolerance 5 %
Type Voltage Regulator
Typical Voltage Temperature Coefficient -2.4 mV/K
Supplier Package SOT-23
Test Current 5 mA
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
ESD Protection No
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Pin Count 3
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 150 °C