BZX84-C6V8,215 Nexperia
BZX84-C6V8,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C6V8,215
Part Number BZX84-C6V8,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.8V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C6V8,215
Datasheet download BZX84-C6V8,215.pdf
Request Quotation for BZX84-C6V8,215
BZX84-C6V8,215 Specifications
Part Number BZX84-C6V8,215
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 3 mV/K
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Lead Finish Matte Tin
Nominal Zener Voltage 6.8 V
Pin Count 3
Supplier Package SOT-23
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm