BZX84B18-E3-18 Vishay
BZX84B18-E3-18 Images
Please contact us for more photos of BZX84B18-E3-18
Part Number BZX84B18-E3-18
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description ZENER DIODE SOT23-E3
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84B18-E3-18
Datasheet download BZX84B18-E3-18.pdf
Request Quotation for BZX84B18-E3-18
BZX84B18-E3-18 Specifications
Part Number BZX84B18-E3-18
Green No
Screening Level Automotive
Zener Voltage Tolerance 2 %
ESD Protection Yes
Mounting Surface Mount
Family BZX84B18
Type Small Signal
Test Current 5 mA
Packaging Tape and Reel
Maximum Power Dissipation 300 mW
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.875 mV/K
Maximum Zener Impedance 45 Ohm
Configuration Single
Lead Free Yes
Nominal Zener Voltage 18 V
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C