BZX84C15-7-F Diodes Incorporated
BZX84C15-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C15-7-F
Part Number BZX84C15-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 6% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C15-7-F
Datasheet download BZX84C15-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C15-7-F
BZX84C15-7-F Specifications
Part Number BZX84C15-7-F
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Typical Voltage Temperature Coefficient 11.1 mV/°C
Screening Level Commercial
Maximum Power Dissipation 350 mW
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 30 Ohm
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 6 %
Pin Count 3
Supplier Package SOT-23
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Configuration Single
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 15 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Package 3SOT-23
Replacement Part Number PART-BZX84C15-7-F
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX84C15-7-F
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
S4PJ-M3 87A
Vishay
Diode Switching 600V 4A 3-Pin SMPC T R
Download PDF datasheet for S4PJ-M3 87A.pdf