BZX84C16LT1G ON Semiconductor
BZX84C16LT1G Images
Please contact us for more photos of BZX84C16LT1G
Part Number BZX84C16LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 16V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C16LT1G
Datasheet download BZX84C16LT1G.pdf
Request Quotation for BZX84C16LT1G
BZX84C16LT1G Specifications
Part Number BZX84C16LT1G
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Nominal Zener Voltage 16 V
Max Processing Temp 260
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Power Dissipation 300 mW
Test Current 5 mA
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
ESD Protection Yes
Zener Voltage Tolerance 6 %
Typical Voltage Temperature Coefficient 12.2 mV/K
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Pin Count 3
Supplier Package SOT-23
Maximum Zener Impedance 40 Ohm