BZX84C2V4LT1G ON Semiconductor
BZX84C2V4LT1G Images
Please contact us for more photos of BZX84C2V4LT1G
Part Number BZX84C2V4LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 2.4V 8% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C2V4LT1G
Datasheet download BZX84C2V4LT1G.pdf
Request Quotation for BZX84C2V4LT1G
BZX84C2V4LT1G Specifications
Part Number BZX84C2V4LT1G
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.75 mV/K
Maximum Zener Impedance 100 Ohm
Configuration Single
Type Voltage Regulator
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection Yes
Maximum Power Dissipation 300 mW
Pin Count 3
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Zener Voltage Tolerance 8 %
Supplier Package SOT-23
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Maximum Reverse Leakage Current 50 uA
Nominal Zener Voltage 2.4 V