BZX84C4V7LT3G ON Semiconductor
BZX84C4V7LT3G Images
Please contact us for more photos of BZX84C4V7LT3G
Part Number BZX84C4V7LT3G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 4.7V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C4V7LT3G
Datasheet download BZX84C4V7LT3G.pdf
Request Quotation for BZX84C4V7LT3G
BZX84C4V7LT3G Specifications
Part Number BZX84C4V7LT3G
Pin Count 3
Mounting Surface Mount
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.65 mV/K
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %
Nominal Zener Voltage 4.7 V
Supplier Package SOT-23
MSL Level 1
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 80 Ohm