BZX84C5V1 Fairchild Semiconductor
BZX84C5V1 Images
Please contact us for more photos of BZX84C5V1
Part Number BZX84C5V1
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C5V1
Datasheet download BZX84C5V1.pdf
Request Quotation for BZX84C5V1
BZX84C5V1 Specifications
Part Number BZX84C5V1
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Supplier Package SOT-23
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Pin Count 3
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Product Dimensions 2.92 x 1.3 x 0.93 mm
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 350 mW
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.75 mV/K
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Package 3SOT-23
Replacement Part Number PART-BZX84C5V1
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX84C5V1
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BBY 65-02V H6327
Infineon
Diode VAR Cap Single 15V 28.2pF 2-Pin SC-79 T R