BZX84C5V6LT3G ON Semiconductor
BZX84C5V6LT3G Images
Please contact us for more photos of BZX84C5V6LT3G
Part Number BZX84C5V6LT3G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 7% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C5V6LT3G
Datasheet download BZX84C5V6LT3G.pdf
Request Quotation for BZX84C5V6LT3G
BZX84C5V6LT3G Specifications
Part Number BZX84C5V6LT3G
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Nominal Zener Voltage 5.6 V
ESD Protection Yes
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.25 mV/K
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Type Voltage Regulator
Supplier Package SOT-23
Maximum Zener Impedance 40 Ohm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Configuration Single
Zener Voltage Tolerance 7 %
Maximum Power Dissipation 300 mW
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA