CD1408-FU1800 Bourns
CD1408-FU1800 Images
Please contact us for more photos of CD1408-FU1800
Part Number CD1408-FU1800
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 800V 1A 2-Pin SMD T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level CD1408-FU1800
Datasheet download CD1408-FU1800.pdf
Request Quotation for CD1408-FU1800
CD1408-FU1800 Specifications
Part Number CD1408-FU1800
Peak Reverse Current 5 uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 800 V
Product Dimensions 3.6 x 2.1 x 1.35 mm
Pin Count 2
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 25 A
Configuration Single
Supplier Package SMD
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Type Switching Diode
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Reverse Recovery Time 35 ns
Peak Forward Voltage 2.5 V