BZX84C8V2-7-F Diodes Incorporated
BZX84C8V2-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C8V2-7-F
Part Number BZX84C8V2-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 6% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C8V2-7-F
Datasheet download BZX84C8V2-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C8V2-7-F
BZX84C8V2-7-F Specifications
Part Number BZX84C8V2-7-F
Typical Voltage Temperature Coefficient 4.7 mV/°C
Maximum Reverse Leakage Current 0.7 uA
Configuration Single
Rad Hard No
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Max Processing Temp 260
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 8.2 V
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Power Dissipation 350 mW
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Screening Level Commercial
Supplier Package SOT-23
Zener Voltage Tolerance 6 %