BZX85C6V2 Fairchild Semiconductor
BZX85C6V2 Images
Please contact us for more photos of BZX85C6V2
Part Number BZX85C6V2
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 5% 1W 2-Pin DO-41 Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX85C6V2
Datasheet download BZX85C6V2.pdf
Request Quotation for BZX85C6V2
BZX85C6V2 Specifications
Part Number BZX85C6V2
Pin Count 2
Test Current 35 mA
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 1000 mW
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Maximum Zener Impedance 4 Ohm
ESD Protection No
Lead Finish Matte Tin
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Zener Voltage Tolerance 5 %
Mounting Through Hole
Product Dimensions 5.21 x 2.72 x 2.72 mm
Operating Temperature -65 to 200 °C