DD3X062J0L Panasonic
DD3X062J0L Images
Please contact us for more photos of DD3X062J0L
Part Number DD3X062J0L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Dual Common Anode 6.2V 200mW 3-Pin SOT-23 Embossed T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DD3X062J0L
Datasheet download DD3X062J0L.pdf
Request Quotation for DD3X062J0L
DD3X062J0L Specifications
Part Number DD3X062J0L
Lead Free Yes
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.5 mV/°C
Maximum Power Dissipation 200 mW
Operating Temperature -40 to 85 °C
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Rad Hard No
Configuration Dual Common Anode
Packaging Embossed Tape and Reel
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Mounting Surface Mount
ESD Protection Yes
Screening Level Industrial
Maximum Regulator Current 5 mA
Type Voltage Regulator
Family DD3X062J0L
Maximum Zener Impedance 30 Ohm