DZ23C12-HE3-08 Vishay
DZ23C12-HE3-08 Images
Please contact us for more photos of DZ23C12-HE3-08
Part Number DZ23C12-HE3-08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Dual Common Cathode 12V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DZ23C12-HE3-08
Datasheet download DZ23C12-HE3-08.pdf
Request Quotation for DZ23C12-HE3-08
DZ23C12-HE3-08 Specifications
Part Number DZ23C12-HE3-08
Pin Count 3
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance ±5 %
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
ESD Protection Yes
Screening Level Automotive
Product Dimensions 3.1(Max) x 1.43(Max) x 1.05(Max)
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Configuration Dual Common Cathode
MSL Level 1
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.075 %/°C
Nominal Zener Voltage 12 V
Supplier Package SOT-23
Maximum Power Dissipation 300 mW
Maximum Zener Impedance 7 Ohm
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 5 mA