FTZU6.2ET148 ROHM
FTZU6.2ET148 Images
Please contact us for more photos of FTZU6.2ET148
Part Number FTZU6.2ET148
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Quad Common Anode 6.2V 5% 200mW 5-Pin SMD T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level FTZU6.2ET148
Datasheet download FTZU6.2ET148.pdf
Request Quotation for FTZU6.2ET148
FTZU6.2ET148 Specifications
Part Number FTZU6.2ET148
Configuration Quad Common Anode
Supplier Package SMD
Maximum Power Dissipation 200 mW
Rad Hard No
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 5 mA
Pin Count 5
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
ESD Protection Yes
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260|265
Product Dimensions 2.9 x 1.6 x 1.1 mm