LM5Z5V1T1G Leshan Radio
LM5Z5V1T1G Images
Please contact us for more photos of LM5Z5V1T1G
Part Number LM5Z5V1T1G
Manufacturer Leshan Radio
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 200mW 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM5Z5V1T1G
Datasheet download LM5Z5V1T1G.pdf
Request Quotation for LM5Z5V1T1G
LM5Z5V1T1G Specifications
Part Number LM5Z5V1T1G
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Power Dissipation 200 mW
Moisture Sensitivity Level 1
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Configuration Single
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Pin Count 2
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
ESD Protection Yes
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.75 mV/K
Supplier Package SOD-523
Type Voltage Regulator
Package Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.6 mm