LMSZ5250BT1G Leshan Radio
LMSZ5250BT1G Images
Please contact us for more photos of LMSZ5250BT1G
Part Number LMSZ5250BT1G
Manufacturer Leshan Radio
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 20V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level LMSZ5250BT1G
Datasheet download LMSZ5250BT1G.pdf
Request Quotation for LMSZ5250BT1G
LMSZ5250BT1G Specifications
Part Number LMSZ5250BT1G
Screening Level Military
Test Current 6.2 mA
Rad Hard No
Pin Count 2
Configuration Single
Package Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 25 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Supplier Package SOD-123
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Power Dissipation 500 mW
Type Voltage Regulator
ESD Protection Yes
Nominal Zener Voltage 20 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C