MM3Z15VB Fairchild Semiconductor
MM3Z15VB Images
Please contact us for more photos of MM3Z15VB
Part Number MM3Z15VB
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 2% 200mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM3Z15VB
Datasheet download MM3Z15VB.pdf
Request Quotation for MM3Z15VB
MM3Z15VB Specifications
Part Number MM3Z15VB
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 15 V
Supplier Package SOD-323F
Product Dimensions 1.7 x 1.3 x 1 mm
Pin Count 2
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.045 uA
Zener Voltage Tolerance 2 %
Maximum Power Dissipation 200 mW
Rad Hard No
Maximum Zener Impedance 28 Ohm