MM3Z43VC Fairchild Semiconductor
MM3Z43VC Images
Please contact us for more photos of MM3Z43VC
Part Number MM3Z43VC
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 43V 5% 200mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM3Z43VC
Datasheet download MM3Z43VC.pdf
Request Quotation for MM3Z43VC
MM3Z43VC Specifications
Part Number MM3Z43VC
Maximum Reverse Leakage Current 0.045 uA
Nominal Zener Voltage 43 V
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Configuration Single
Product Dimensions 1.7 x 1.3 x 1 mm
Maximum Power Dissipation 200 mW
Pin Count 2
Supplier Package SOD-323F
Maximum Zener Impedance 141 Ohm
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection No
Package 2SOD-323F
Replacement Part Number PART-MM3Z43VC
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for MM3Z43VC
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAW56,235
Nexperia
Diode Switching 90V 0.215A 3-Pin TO-236AB T R
Download PDF datasheet for BAW56,235.pdf
1SS423(TE85L,F)
Toshiba
Diode Small Signal Schottky 45V 0.1A 3-Pin SSM T R
Download PDF datasheet for 1SS423(TE85L,F).pdf
US1M
Liteon Opto
Diode Ultra fast Rectifier 1000V 1A 2-Pin SMA