| Part Number | MMSZ5231BT |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 438080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 5.1V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MMSZ5231BT |
| Datasheet download |
| Part Number | MMSZ5231BT |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Supplier Package | SOD-123 |
| Product Dimensions | 2.69 x 1.6 x 1.12 mm |
| Pin Count | 2 |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Test Current | 20 mA |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| ESD Protection | Yes |
| Configuration | Single |
| Type | Voltage Regulator |
| Nominal Zener Voltage | 5.1 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Zener Impedance | 17 Ohm |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SOD-123 |
| Replacement Part Number | PART-MMSZ5231BT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | ESD Suppressor TVS 30KV 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for MMBZ27VAL,215.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 13V 3% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T R Download PDF datasheet for TLZ13B-GS08.pdf |
|
Toshiba | Diode Schottky 30V 5A 2-Pin M-FLAT T R Download PDF datasheet for CMS04TE12LQM.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 31.1V 3% 500mW 2-Pin TUMD T R Download PDF datasheet for TFZGTR33B.pdf |
|
Nihon Inter | Diode Schottky Barrier 80V 20A 3-Pin TO-220 Download PDF datasheet for FCHS20A08.pdf |
|
Cree | Diode Schottky 1200V 34A 68A 3-Pin TO-247 Download PDF datasheet for C4D20120D.pdf |
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor Zener 16KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBZ15VDLT3G.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 150V 1A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for ES1C-E3 61T.pdf |
|
Vishay | Diode Small Signal Switching 100V 0.25A 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for BAS16D-E3-08.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Switching 350V 0.225A 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for BAV3004W-7-F.pdf |