NZ9F15VT5G ON Semiconductor
NZ9F15VT5G Images
Please contact us for more photos of NZ9F15VT5G
Part Number NZ9F15VT5G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 5% 250mW 2-Pin SOD-923 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level NZ9F15VT5G
Datasheet download NZ9F15VT5G.pdf
Request Quotation for NZ9F15VT5G
NZ9F15VT5G Specifications
Part Number NZ9F15VT5G
Configuration Single
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection Yes
Maximum Power Dissipation 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Typical Voltage Temperature Coefficient 11.1 mV/K
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Test Current 5 mA
Nominal Zener Voltage 15 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
Product Dimensions 0.8 x 0.6 x 0.37 mm
Maximum Zener Impedance 42 Ohm