SZBZX84C15LT1G ON Semiconductor
SZBZX84C15LT1G Images
Please contact us for more photos of SZBZX84C15LT1G
Part Number SZBZX84C15LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SZBZX84C15LT1G
Datasheet download SZBZX84C15LT1G.pdf
Request Quotation for SZBZX84C15LT1G
SZBZX84C15LT1G Specifications
Part Number SZBZX84C15LT1G
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 300 mW
Nominal Zener Voltage 15 V
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Typical Voltage Temperature Coefficient 11.1 mV/K
Configuration Single
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 30 Ohm
Type Voltage Regulator
Screening Level Automotive
ESD Protection Yes
MSL Level 1
Pin Count 3
Supplier Package SOT-23
Zener Voltage Tolerance 6 %