SZBZX84C8V2LT1G ON Semiconductor
SZBZX84C8V2LT1G Images
Please contact us for more photos of SZBZX84C8V2LT1G
Part Number SZBZX84C8V2LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SZBZX84C8V2LT1G
Datasheet download SZBZX84C8V2LT1G.pdf
Request Quotation for SZBZX84C8V2LT1G
SZBZX84C8V2LT1G Specifications
Part Number SZBZX84C8V2LT1G
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Maximum Reverse Leakage Current 0.7 uA
Rad Hard No
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Maximum Power Dissipation 300 mW
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Nominal Zener Voltage 8.2 V
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Zener Voltage Tolerance 6 %
Typical Voltage Temperature Coefficient 4.7 mV/K