SZMMSZ16T1G ON Semiconductor
SZMMSZ16T1G Images
Please contact us for more photos of SZMMSZ16T1G
Part Number SZMMSZ16T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 16V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SZMMSZ16T1G
Datasheet download SZMMSZ16T1G.pdf
Request Quotation for SZMMSZ16T1G
SZMMSZ16T1G Specifications
Part Number SZMMSZ16T1G
Operating Temperature -55 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 16 V
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Test Current 5 mA
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Supplier Package SOD-123
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection Yes
Maximum Zener Impedance 40 Ohm
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Maximum Power Dissipation 500 mW