| Part Number | 150244-5222-RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 691040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 44 POS 2mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 150244-5222-RB |
| Datasheet download |
| Part Number | 150244-5222-RB |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 43.87 x 7.82 x 4.88 mm |
| Housing Color | Black |
| Maximum Voltage Rating | |
| MSL Level | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Contacts | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Number of Rows | 2 |
| Type | Socket Strip |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | SKT |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 7.82 mm |
| Product Height | 4.88 mm |
| Product Length | 43.87 mm |
| Replacement Part Number | PART-150244-5222-RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-162402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector SKT 2 POS 5mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1534072-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644487-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-103LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037763410.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 22142084.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500217.pdf |
|
Molex | VHDM 6 ROW DAUGHTERCARD LF - |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98424-G52-14ALF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436501009.pdf |