| Part Number | 951102-8622-AR |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 460520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 951102-8622-AR |
| Datasheet download |
| Part Number | 951102-8622-AR |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| MSL Level | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Product Dimensions | 4 x 2 x 5.9 mm |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Pitch | 2 mm |
| Number of Contacts | |
| Type | |
| Number of Rows | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Voltage Rating | 1000 Vdc |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -25 to 105 °C |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 5.9 mm |
| Product Length | 4 mm |
| Replacement Part Number | PART-951102-8622-AR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-147381-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.49mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431605303.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103735-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-220HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 3.2mm Solder RA Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 367831202.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500425.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 423850451.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 16 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0447641602.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0906631261.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 436500221.pdf |