| Part Number | 560020-0620 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 757960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 560020-0620 |
| Datasheet download |
| Part Number | 560020-0620 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polyamide |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 255 |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Product Dimensions | 18.6 x 7.8 x 8 |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Gender | HDR |
| Pin Count | 6 |
| Product Depth | 7.8 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 18.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-560020-0620 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299083.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT636124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3.5mm Press Fit RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 348302001.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103673-7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353120260.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741620210.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71920-410LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87606-307LF.pdf |
|
Molex | SR BTS TT 7 ASY - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 13 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0524181310.pdf |