ABLS-11.0592MHZ-T Abracon
ABLS-11.0592MHZ-T Images
Please contact us for more photos of ABLS-11.0592MHZ-T
Part Number ABLS-11.0592MHZ-T
Manufacturer Abracon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Crystal 11.0592MHz 18pF 2-Pin HC-49US T R
Category Logic & Timing IC
Family SMD Crystal Oscillator
ROHS Compliant Yes
MSL Level ABLS-11.0592MHZ-T
Datasheet download ABLS-11.0592MHZ-T.pdf
Request Quotation for ABLS-11.0592MHZ-T
ABLS-11.0592MHZ-T Specifications
Part Number ABLS-11.0592MHZ-T
Frequency Aging ±5(1st)
Load Capacitance 18
Rad Hard No
Standard Frequency 11.0592 MHz
Pin Count 2
Type Crystal
Frequency Stability ±30
Frequency Tolerance ±50 ppm
Mode of Oscillation Fundamental
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin
Package Dimensions 11.4 x 4.7 x 4.2 mm
Mounting Surface Mount
Supplier Package HC-49/US
Series Resistance 50 Ohm