| Part Number | 10106813-023112LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 833450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board M F 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10106813-023112LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10106813-023112LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Voltage Rating | 500 V |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 9.74 x 5.1 x 3 |
| Pin Count | 20 |
| Gender | M/F |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Current Rating | 0.5/Mated Contact Pair A |
| Type | Board to Board |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Contacts | 20 |
| Pitch | 0.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Contact Resistance | 50 mOhm |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 9.74 mm |
| Replacement Part Number | PART-10106813-023112LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-122402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 4 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103957-3.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022142064.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170310.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount T R Download PDF datasheet for 5-215915-0.pdf |
|
Molex | Super Sabre\u2122 R A Header, 2 Circuit, Short Solder Tail w o Board Lock Download PDF datasheet for 1720430201.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A35US 0.35MM PITCH Download PDF datasheet for AXG7100J7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 702462002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-101LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015680607.pdf |