| Part Number | 10114828-10103LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 321130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10114828-10103LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10114828-10103LF |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Color | Natural |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pitch | 1.25 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Dimensions | 8.5 x 3.7 x 4.7 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 3.7 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 8.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-10114828-10103LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | 7.92EP HDR ASSY 6P NATURAL GWT Download PDF datasheet for 7-1123724-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021621-00026D4LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 79107-7004.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT540124.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60047YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 48 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT648124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022280030.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-120-07-L-S.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 417910861.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 150 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERM8-075-05.0-L-DV-K-TR.pdf |