| Part Number | 61082-121502LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 731030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61082-121502LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61082-121502LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 53.8 x 6 x 3.7 mm |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 3.7 mm |
| Product Length | 53.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61082-121502LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 55935-0710.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 69192-406HLF.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE528127.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5026030870.pdf |
|
Harwin | 2.00mm (0.079\") Pitch DIL Vertical 2.4mm PC Tail Pin Header, 3.5mm mating pin height, tin, 10+10 contacts Download PDF datasheet for M22-2521046.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75869-130LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 3 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5025850370.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-171825-0.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015715007.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-416HLF.pdf |