| Part Number | 10114829-10108LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 878170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10114829-10108LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10114829-10108LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Type | Shrouded Header |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 11.75 x 3.2 x 4.2 mm |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Number of Rows | 1 |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 11.75 mm |
| Replacement Part Number | PART-10114829-10108LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102154-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 54202-G0807ALF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0533240260.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104363-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640443-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK560137YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 48 POS 2.5mm 3.5mm 3.7mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 500762-0483.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 103777-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXK6S70647YG.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board M 16 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 9158016025062.pdf |