| Part Number | 10114829-13125LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 510530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10114829-13125LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10114829-13125LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 8 x 3.2 x 4.2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Type | Shrouded Header |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Pin Count | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-10114829-13125LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530011.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-124602LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for AXK6S40447YG.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022288041.pdf |
|
Molex | CGRID SL SRD HDR 120 RA SR 30AU 5CKT - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103638-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43879-6054.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-206HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537802070.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5600200220.pdf |