| Part Number | 10137061-00021LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 211180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB 3.1 Type C RCP 24 POS 0.5mm Solder RA SMF 24 Terminal 1 Port T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10137061-00021LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 10137061-00021LF |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 0.5 mm |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Solder |
| Number of Contacts | 24 |
| Family | 10137061 |
| Type | USB 3.1 Type C |
| Number of Terminals | 24 |
| Lead Free | Yes |
| Body Orientation | Right Angle |
| Number of Ports | 1 |
| Product Depth | 10.2 mm |
| Product Height | 3.2 mm |
| Product Length | 9.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-10137061-00021LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 5788336-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 87520-0010ALF.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 548190589.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | Conn HDMI F 19 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole 19 Terminal 1Port Tray Download PDF datasheet for QJ11191-WEB3-4F.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS 1.25mm Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1-1734346-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Micro USB Type B RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 2173157-3.pdf |
|
Molex | Conn HDMI M 19 POS 0.5mm Solder ST SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 47659-1002.pdf |
|
Molex | Conn HDMI HDR 19 POS 0.5mm Solder RA SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0471510001.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102061-111-002.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB PL 4 POS Solder ST Edge Mount 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 1734028-1.pdf |