| Part Number | 20020110-H021A01LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 360370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Box |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 20020110-H021A01LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 20020110-H021A01LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 5.08 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 250 |
| Product Dimensions | 12.16 x 12 x 8.5 mm |
| Housing Color | Green |
| Maximum Voltage Rating | 300 |
| Number of Rows | 1 |
| Type | Wire to Board |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 115 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 12 mm |
| Product Height | 8.5 mm |
| Product Length | 12.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-20020110-H021A01LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-107-01-L-DH-A.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353170220.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-106-01-S-SV-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499910-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450214.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272041.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0015910060.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-105-01-LM-DV-K-P-TR.pdf |
|
Panasonic | A4S CONNECTOR, SOCKET, 34PINS, AW1 - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE534127D.pdf |