20021112-00020T1LF Amphenol-FCI
20021112-00020T1LF Images
Please contact us for more photos of 20021112-00020T1LF
Part Number 20021112-00020T1LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20021112-00020T1LF
Datasheet download 20021112-00020T1LF.pdf
Request Quotation for 20021112-00020T1LF
20021112-00020T1LF Specifications
Part Number 20021112-00020T1LF
Contact Plating Gold Over Nickel
Contact Material Copper Alloy
Pitch 1.27 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Housing Material Thermoplastic
Lead Finish Gold
Operating Temperature -40 to 85 °C
Termination Method Solder
Product Dimensions 11.43 x 7.97 x 3.4 mm
Mounting Through Hole
Body Orientation Right Angle
Housing Color Black
Gender HDR
Product Depth 7.97 mm
Product Height 3.4 mm
Product Length 11.43 mm
Replacement Part Number PART-20021112-00020T1LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 20021112-00020T1LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
10131318-2411100LF
Amphenol-FCI
Conn Shrouded Header HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray
Download PDF datasheet for 10131318-2411100LF.pdf
AVX
Conn Fine Pitch Connector M 120 POS 0.5mm Solder ST SMD T R
Download PDF datasheet for 145046120645829+.pdf
Molex
Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray
Download PDF datasheet for 0533132665.pdf
Molex
Conn Wire to Board M 3 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag