| Part Number | 5-103960-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 517450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 5 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103960-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103960-4 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Termination Method | IDT |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 12.64 x 15.24 mm |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 15.24 mm |
| Product Length | 12.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103960-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-107-25-G-D.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 65863-142.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039296188.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-134HLF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8881005.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 22-15-2086.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 826953-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 102321-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Performance Interconnect HDR 3 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1734260-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-1.pdf |