| Part Number | 51939-831NSPLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 725610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 20Signal POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 51939-831NSPLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 51939-831NSPLF |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 30.48 x 23.62 x 14.58 |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 23.62 mm |
| Product Height | 14.58 mm |
| Product Length | 30.48 mm |
| Replacement Part Number | PART-51939-831NSPLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | 590-5S8F-EXAMEZZ 4 PAIR 19.5MM PF - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901301126.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039291028.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 65863-081LF.pdf |
|
3M | Conn Board to Board SKT 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 9126-4500PL.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 12 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 6-103957-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288040.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-102203-5.pdf |
|
TE Connectivity | AUTOMOTIVE 025 HEADER Download PDF datasheet for 1565749-6.pdf |