| Part Number | 54202-S08-10-A |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 840040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 54202-S08-10-A |
| Datasheet download |
| Part Number | 54202-S08-10-A |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 25.4 x 4.83 x 9.65 mm |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 9.65 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-54202-S08-10-A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Micro High Speed Socket Strip SKT 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERF8-060-01-L-D-RA-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910080.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901301108.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-120-02-S-D-A-K-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 35 POS 4mm Solder RA Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1-776163-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428192213.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500802.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 94278-022LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 68046-307.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSS-110-01-S-D.pdf |