| Part Number | 55510-120TRLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 499890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 55510-120TRLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 55510-120TRLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 19.92 x 4 x 4.5 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pitch | 2 mm |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Voltage Rating | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Number of Contacts | |
| Type | |
| Maximum Current Rating | |
| Max Processing Temp | 255 |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 19.92 mm |
| Replacement Part Number | PART-55510-120TRLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537801470.pdf |
|
Molex | Plug Assy, Single Row, ST, SMT, MicoLock Plus, 1.25W B, 10 CKT, Natural, 15\"T R Download PDF datasheet for 5055681070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 103361-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | 10124150-102LF-VS2 4X10 RH SM 2S Download PDF datasheet for 10124150-102LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Mictor SB Connector PL 160 POS Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 2-1658013-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232091.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 102203-7.pdf |
|
HIGH TOP PRO | HDMI 19P SMD 15U\" LEAD-FREE(ROHS) Download PDF datasheet for 1HD01911-55202.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022112062.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103908-4.pdf |