| Part Number | 55714-102LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 414030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 81 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 55714-102LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 55714-102LF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 17.43 x 16.07 x 4.37 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 16.07 mm |
| Product Height | 4.37 mm |
| Product Length | 17.43 mm |
| Replacement Part Number | PART-55714-102LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 18 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT518124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640445-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640457-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-643813-3.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG260144.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-041602LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907790002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95278-401A10LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.92mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010634037.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ02155100J0G.pdf |