| Part Number | 55724-201LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 798690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 55724-201LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 55724-201LF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pitch | 1.27 mm |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 29.6 x 16.44 x 5.89 mm |
| Body Orientation | Straight |
| MSL Level | 1 |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 16.44 mm |
| Product Height | 5.89 mm |
| Product Length | 29.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-55724-201LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F40547YG.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 7 POS 3mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 0436500719.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 796636-6.pdf |
|
Molex | 2.54MM SRSW TH HDR W O CAP 2.5SNLF 6CKT - |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-32511LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 300 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84501-001LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024301430.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA SMD Download PDF datasheet for TSM-102-01-L-SH-A.pdf |
|
TE Connectivity | MQS HDR 8P ASSY(V-TYPE B) Download PDF datasheet for 1-1743386-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0395311003.pdf |