| Part Number | 68000-105HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 300570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68000-105HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68000-105HLF |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.7 x 2.41 x 8.38 mm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-68000-105HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N2520-5002RB.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 17 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0026481175.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 087437-0273.pdf |
|
Molex | Conn Contact M 1 POS Crimp ST Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 501478000.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033045040.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0878321614.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-103-14-S-S.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board PL 4 POS 3mm Solder ST Bag Download PDF datasheet for 0442420001.pdf |
|
Samtec | SATQRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR 0.8 Q RATE Download PDF datasheet for QRF8-036-05.0-L-D-DP-A-TR.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F12547YG.pdf |