| Part Number | 68488-125HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 430670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 25 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68488-125HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68488-125HLF |
|---|---|
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 63.5 x 9.9 x 2.41 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Type | Unshrouded Header |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Product Depth | 9.9 mm |
| Product Height | 2.41 mm |
| Product Length | 63.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-68488-125HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | 578-5NPF-BERGSTIK STR - |
|
3M | Conn Backplane HDR 110 POS 2mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for CP2-HAB110-GA1-FJ.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Right Angle Download PDF datasheet for GPCEF4361411HHR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530106.pdf |
|
HIGH TOP PRO | HDMI 19P SMD 15U\" LEAD-FREE(ROHS) Download PDF datasheet for 1HD01911-55202.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245602024000829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604060.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 15 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for RSM-115-02-L-S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board F 8 POS 2.5mm IDT ST Cable Mount Download PDF datasheet for 3-829868-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 6.7mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 15311026.pdf |