| Part Number | 68602-472HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 748440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68602-472HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68602-472HLF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Rows | 2 |
| Product Dimensions | 91.44 x 4.83 x 8.38 mm |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Type | Unshrouded Header |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 91.44 mm |
| Replacement Part Number | PART-68602-472HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-416HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0436500712.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22292081.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXG7700J7FE1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 640389-6.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF5A7012.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 436500226.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multiple Interlock Connector RCP 21 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 171457-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK850145WG.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 155216-5202-RB.pdf |