| Part Number | 501876-3840 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 558000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 38 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501876-3840 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501876-3840 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 40 x 14.5 x 8.3 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 14.5 mm |
| Product Height | 8.3 mm |
| Product Length | 40 mm |
| Replacement Part Number | PART-501876-3840 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-226HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Ultra-Fit Download PDF datasheet for 172298-1206.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361203.pdf |
|
Amphenol-FCI | 581-5QHF-2 PAIR RIGHT ANGLE RECEPACLE Download PDF datasheet for 10124413-11JLF.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for QTH-03001LDAKTR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84516-192LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-202402LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91930-21131LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311421.pdf |