| Part Number | AXT526124 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 181790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board SKT 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AXT526124 |
| Datasheet download |
| Part Number | AXT526124 |
|---|---|
| Pitch | 0.4 mm |
| Number of Contacts | |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 7.7 x 3 x 0.97 mm |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Type | Board to Board |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Rows | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Body Orientation | Straight |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Rating | 0.3/Contact A |
| Maximum Contact Resistance | 90 mOhm |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Height | 0.97 mm |
| Product Length | 7.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-AXT526124 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board PL 12 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5015941211.pdf |
|
Panasonic | Conn Board To Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Emboss T R Download PDF datasheet for AXF5A3012.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0877591650.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0714390464.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102692-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-818-02LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Receptacle Combo Assy, PCB, R A TH, 20 Power Contacts (Left), 35 Signal Contacts (Right), HD Download PDF datasheet for 10108888-R20353HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640456-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 11 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917789-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG750047.pdf |