| Part Number | 0559591230 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 166000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0559591230 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0559591230 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 15.4 x 14.5 x 11.7 mm |
| Product Depth | 14.5 mm |
| Product Height | 11.7 mm |
| Product Length | 15.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0559591230 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXK530147YG.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-105-01-F-DV-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 280371-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 0015912025.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE724127.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-131LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640426-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 3-5177986-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole 140 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1734099-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103361-8.pdf |