| Part Number | 513382474 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 152960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 513382474 |
| Datasheet download |
| Part Number | 513382474 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 0.4 mm |
| Product Dimensions | 8.06 x 3.4 x 1.34 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Gold |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 3.4 mm |
| Product Height | 1.34 mm |
| Product Length | 8.06 mm |
| Replacement Part Number | PART-513382474 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK670247YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA SMD Tray Download PDF datasheet for 0438100090.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346900200.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR P5KS 0.5 mm pitch Download PDF datasheet for AXK6S40547YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559320610.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT430124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640442-2.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 714361464.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0533132665.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0878321614.pdf |